top of page
חיפוש
  • ליאת ירון

מי מפחד ממקלחת קרה?


בשיעורים האחרונים דברנו קצת על הרעיון המוזר של... להתקלח במים קרים. מרצון חופשי! והבטחתי למתעניינים בזה לעשות קצת סדר לגבי ההשפעות המיוחסות לתרגול זה (ולמי שלא מתעניין- רק תקראו, זה מסקרן, ומעורר למחשבה לגבי עוד תחומים שמוציאים אותנו מאזורי הנוחות).


אז

נפתח בשאלת השאלות:

למה לנו מים קרים?


בואו נתחיל את זה מלהיפך: למה לא להתקלח במים קרים?

או: למה בעצם אנחנו מתקלחים במים חמים?

נעצור רגע ונחשוב על זה.

אצלי עולה דבר ראשון, במקום ראשון: כי זה נעים. מים חמים זה נעים.

כה פשוט, מצד שני- לא בטוח שכל כך מובן מאליו.

נכון שלעתים כשלא נעים - זה סימן לסכנה אמיתית.

אך הרבה פעמים זה ממש לא עובד כך . ראו מגיפת ההשמנה שמציפה את העולם, בתור דוגמא לחוסר הלימה בין מה שנעים לנו- אוכל טעים ומתוק ובשפע- לבין מה שבריא לנו.

על כן, הסיבה העיקרית בגללה אנחנו לא רוצים להתקלח במים קרים היא לא כי חומם של המים ממש חשוב לגוף שלנו, (ובטח שלא בקיץ!) - אלא פשוט כי המוח האוטומטי אומר לנו: הקור הזה לא טוב לנו.

עכשיו, זה היה יכול להיות לגמרי בסדר, להישאר לתמיד בחמימות הזו, לולא זה היה מרחיק מאיתנו עולמות שלמים של תגליות על יכולות הגוף שלנו.

אבל לפני שנצלול לתועלות של מקלחות קרות, בואו נוודא שזה לא מזיק לנו.

ובכן, כל המחקרים, והנסיון האישי המצטבר של כל מי שהתנסה בכך, מובילים למסקנה הברורה:

זה בוודאי לא מזיק.

אם עושים את זה תוך התרגלות הדרגתית, באופן מבוקר- אין סיכוי שיגרם לנו נזק.

למעשה האדם יכול לעמוד היטב גם בתנאים קיצוניים פי כמה מאשר כמה דקות במים קרים (ראו עדויות של אחד המפורסמים בתחום בימינו- וים הוף - שהפך שם דבר בתור מי שהביא את בשורת החשיפה לקור מתירגולי נזירים טיבטיים קדומים לטרנד עולמי בעולם המערבי של ימינו).

אמנם, אם נחשף לקור קיצוני, למשך זמן ממושך - נגיע להיפותרמיה. אבל על אותו משקל, גם אם לא נאכל חודשיים נמות מרעב, ובכל זאת איננו חוששים לצום ביום כיפור. אז מה הפחד הגדול מלהיכנס לשתי דקות למים קרים?

הגוף שלנו מגיב בבהלה הרבה הרבה לפני שנגרם לו נזק כלשהו, ומצמצם אותנו לתחומי פעילות מוגבלות, דרך המנגנון המפורסם של "נעים לי - לא נעים לי".

הפחד הגדול זה הקול הקטן בתוכנו ששונא, ממש שונא, לצאת מאיזורי הנוחות שלו. ככה אנחנו מתוכנתים: כמה שיותר נוח- יותר טוב.

האמנם זה יותר טוב?

האם לא הגזמנו עם כמות הנוחות של חיינו המודרניים, עד כדי רמה של ניוון יכולות פיזיות ומנטליות שאנחנו הולכים ומאבדים?


אז אם הסכמנו שזה לא מזיק לנו, בואו ננסה להציץ על הצד השני של העניין:


במה בעצם זה מועיל לנו?


מסתבר שבהרבה מאד מישורים, חלקם נחקרו מדעית, חלקם צריך פשוט להתנסות ולחוות, כי קשה למדוד אותם. למשל, קשה למדוד את החדווה של התגברות על מכשולים מנטליים. קשה להסביר מהו פרץ האנרגיה והשמחה שמתעורר כשמסיימים מקלחת קרה. צריך להתנסות בשביל להאמין שיש לגוף יכולת להתרגל לזה. צריך להתנסות כדי להבין את תחושת המסוגלות שהתרגלות זו מייצרת בנו, תחושה מעצימה שעוזרת לנו בהתמודדות גם עם הרבה אתגרים אחרים בחיינו. מבחינה מסוימת התרגלות למקלחות קרות יכולה ממש לשנות את הגישה שלנו לחיים, לפתח סיבולת ולעודד חדוות חיים. לא פחות.


ולהלן רשימת התועלות המדווחות של מקלחות קרות, חלקן ממש נחקרו גם באופן מדעי:


# להתקלח במים קרים זה הקפה הטוב מכולם

זה מעורר יותר מקפה, בלי שנצטרך לצרוך קפאין!

מקלחת קרה מזרימה את הדם במרץ, גורמת לגוף לספוג יותר חמצן, מכריחה את הגוף לעבוד ולהתניע את המערכת המטבולית כדי להתחמם, והתוצאה היא- הרבה חיוניות ואנרגיה.

# שיפור זרימת הדם

זרימת דם מוגברת טובה לא רק עבור ערנות וחיוניות על הבוקר.

כאשר מתמידים לאורך זמן במקלחות קרות, מערכת זרימת הדם הולכת ומשתפרת, ולכך יש אפקט חיובי על הלב ועל תיפקוד מערכת הדם כולה. דרך שיפור הזרימה זה מועיל גם לבריאות העור, לקצב חילוף החומרים ועוד.

# זה מעצים את המערכת החיסונית שלנו

לא רק שלא נהיה חולים מהמים הקרים, כמו שמספרים לנו הפחדים שלנו, אלא שהרחצה בהם טובה למערכת החיסונית שלנו.

הגוף מזהה שקיים לפניו אתגר, ומגייס כוחות שבאופן רגיל היה שומר לעיתות חירום. הגיוס הזה הופך אותנו למוכנים יותר למתקפות וירליות ושאר צרות וסוגי חולי.


# זה משפר את מערכת וויסות הטמפרטורה שלנו

בזכות חשיפה הדרגתית ועיקבית לאורך זמן למים קרים הגוף לומד להתחמם במהירות בצורה טובה יותר – הרגישות לקור יורדת באופן כללי, ומערכת הוויסות משתפרת פלאים. הקושי הולך ומתפוגג, ותחושת המסוגלות הולכת ומתעצמת.

# זה טוב לנפש ולמוח

למרות שמים חמים מייצרים תחושה נעימה, דווקא רחצה קרה מתגלה במחקרים כבעלת השפעה מטיבה על מצב הרוח, מטפלת בדיכאון וחרדות, ואפילו משפרת את יכולת הריכוז והזיכרון שלכם. כך שאפשר לומר שהנעים הוא האויב של הנהדר. אי שם, מעבר לאזור הנוחות- יש את אזור ההתעלות. ממש כך.

עצם ההתנסות בוקר בוקר בכניסה למים קרים מחזקת את כוח הרצון ומלמדת אותנו לעשות דברים שמועילים לנו גם אם אינם נוחים לנו בהתחלה. זה משפר את ההעזה, ואת תחושת הבטחון העצמי והמסוגלות. מטפח עמידות ונחישות.


# חפיפה במים קרים טובה לשיער

חפיפה חמה מייבשת את עור הקרקפת ואת השיער, וגורמת לו לאבד לחות וברק.

מקלחת קרה מצרה את נקבוביות זקיקי השיער כך שהלחות תישמר בהם.

# זה טוב לעור הגוף והפנים שלנו

מקלחות חמות וממושכות גם מייבשות את העור של הגוף, בעוד קרות ישמרו טוב יותר על לחותו והשומן הטבעי שלו.


# ספורטאים שבינינו- זה טוב לשרירים כואבים

כמו ששמים קרח על פציעת ספורטאים – לקור יש השפעה מרגיעה.

על כן ממליצים על מקלחות קרות אחרי פעילות ספורטיבית כדי למנוע כאבים, מתיחות ופציעות ולהמריץ את הגוף לבנות מחדש רקמות פגועות.


# הפחתת כאבים כרוניים

ישנן עדויות לכך שכאבי דלקת מפרקים וכאבים כרוניים שונים נחלשים בקרב אנשים שהתנסו לאורך זמן בחשיפה למים קרים.


# להיות רזים ובריאים

בגופנו שני סוגי שומן - שומן לבן ושומן חום. השומן לבן הוא השומן העודף המצטבר בגוף שלנו, כאשר אנו צורכים יותר מזון ממה שאנחנו באמת צריכים. אבל השומן החום הוא השומן המועיל- הוא שאחראי ליצירת טמפרטורה מבוקרת השומרת על החום של הגוף שלנו. לתאי שומן חומים יש הרבה מיטוכונדריות, שהן מרכזי ייצור האנרגיה בגופנו.

כאשר אנו מתקלחים במים קרים, השומן החום מתחיל בתהליך “שריפה” בכדי לשמור על החום של הגוף שלנו.

מחקרים הראו כי התאקלמות לקור מגדילה את רקמת השומן החומה. שומן חום לא רק נלחם בהשמנה, אלא גם מאט את תהליך ההזדקנות, ומפחית את הסיכון למחלות ניווניות. .

אוקיי, נגיד שהשתכנעו. אבל..

איך עושים את זה?


ב ה ד ר ג ה !!!


- הדרגה הן מבחינת הטמפרטורה והן מבחינת משך החשיפה.

- רצוי להתחיל בקיץ, כשעדיין חם, ואז להגיע לחורף מוכנים ומאוקלמים. ימות השרב של סוף הקיץ הם זמן מצוין להתחיל.

- המקלחת הקרה היא זו של הבוקר. לערב תשמרו לעצמכם להתענג על מים חמים. הקור של הבוקר ייתן לכם את האנרגיה שנחוצה כדי להתחיל את היום בחיוניות ובשמחה.

- התחילו במים חמים, כדי שהגוף יירטב ויירגע. בהמשך אולי לא תצטרכו את זה (בטח לא בקיץ), אבל זו דרך טובה למתחילים.

- לשאוף בתחילה להחזיק מעמד קצת, ואז עוד קצת, ולכוון את השלב ההתחלתי ל-5-10 שניות. משם לעלות בהדרגה ל-30 שניות, וכך אפשר הלאה, לפי היכולת והמוטיבציה. הזמן המומלץ הוא לרוב 2 דקות, אבל אתם קובעים מהו המשך הנכון עבורכם, תוך התנסות וחשיפה לאורך זמן עד לשלב ההסתגלות.

- תוך כדי שלב ההתחלה זכרו שלמעשה 20 השניות הראשונות הן הקשות ביותר! המטרה שלכם זה לעבור את המשוכה הראשונית הזו, זה נעשה קל יותר כי הגוף מתחיל להסתגל.

- הכנה מנטלית: באותן שניות ראשונות המוח יצעק: מספיק עם זה. אל תתרגשו, זה צפוי וזה לא מסוכן. המבוגר האחראי שבתוכנו יענה לו: הכל בסדר, תנשום עמוק.

- לפני החשיפה למים הקרים כדאי לתרגל כמה סבבים של קפלבהטי, נשיפות חזקות. זה מחמם וזה מאזן את מערכת העצבים.

- לבעלי נטיה ספורטיבית: אפשר לעשות קצת אימון גופני לפני המקלחת- ניתורים במקום, שכיבות סמיכה, או כל אימון בוקר שחביב עליכם. כשהגוף חם והדם כבר זורם בו ביתר מרץ- קל יותר לעמוד באתגר המקלחת הקרה. אבל גם נשימות יספיקו, וגם סתם הכנה מנטלית, כי זה לא שבאמת צריך להתחמם לפני, זה יותר הכנה של התודעה.

- שימו לב לסיפורים שהמוח מספר לכם לפני כל מקלחת. הוא מומחה בסיפורים ובתיחמונים- כששמים לזה לב, נעשים יותר חופשיים להחליט מה מתאים לנו, לא רק לפי מה שמתחשק למוח לספר לנו. מודעות היא כלי רב עוצמה בתוך התהליך הזה.

- השתמשו בנשימה כעוגן והתמקדו בתחושות הגופניות. הרפו מהמחשבות, מהסיפורים, מהפחדים- פשוט תרגישו. מקלחת קרה היא תרגיל מדהים במודעות.

- בזמן המים הקרים אני ממליצה לתרגל נשימה מרובעת: 4 שניות שאיפה, 4 שניות שהייה, 4 שניות נשיפה, 4 שניות שהייה בלי אוויר. תגלו איך הכל מתחבר: היוגה, היכולת לשלוט במערכת העצבים, היכולת לשלוט במערכת וויסות הטמפרטורה, והיכולת לשלוט בכוח הרצון.


מקלחת קרה זה סוג של טאפס- תרגול של נחישות ומשמעת עצמית.


מתי זה לא מתאים?


- אמנם מערכת החיסון נתרמת ממקלחת קרה, אבל זה "בעיתות שלום", כשאנחנו בבריאות תקינה. אך אם אנחנו בעיצומה של מחלה- מערכת החיסון נמצאת במגננה, ולא מתאים דוקא עכשיו לאתגר אותה עם חשיפה לקור. את האימונים עושים בזמנים רגילים.

- המקלחות הקרות טובות למערכת הדם ולפעולת הלב ומהוות רפואה מונעת. עם זאת, אם כבר יש בעיות בקצב הלב, אי סדירות ומצבים דומים- עדיף שתתיעצו קודם ברופא.


שיהיה בהצלחה!


לסיום, קצת קישורים למי שזה מסקרן אותו:

* וים הוף מסביר למה כדאי מקלחות קרות.

* "מה שלא הורג אותך מחשל אותך"- דר' הרלינג על החשיפה לקור.

* ואם מקלחת קרה מרתיעה אתכם, מה תאמרו על טבילה במי קרח? כאן דר' הרלינג מספר על ההתנסות האישית שלו.


196 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


יוגה מסקרנת אותך?

מנויי הבלוגיוגה מקבלים ניוזלטר חודשי עם:

* טיפים * המלצות * מפגשי העשרה * סרטונים

וכל מיני רעיונות מעניינים מעולם היוגה.

מוזמנים להירשם לבלוגיוגה כאן: 

bottom of page