המלצות על יוגה תרפיה

יוגה שיקומית בנס ציונה וברחובות | יוגה תרפיה לפיברומיאלגיה, כאבים כרוניים, והתמודדות עם מצבי מתח וסטרס  

יוגה תרפיה לפיברומיאלגיה -

מכתב אישי ממטופלת לחברות להתמודדות

 

את המכתב הבא קיבלתי מליאורה, שפנתה לעזרת היוגה-תרפיה כחלק מהתמודדות שלה עם הפיברומיאלגיה.

"אנא, פרסמי", היא ביקשה. "אני רוצה שאחרות במצבי ידעו על כך".

במכתב היא מספרת, באופן מאד אישי וקולח, על המפגש שלה אתי לצורך תרגול יוגה-תרפיה ייעודית למצבה, וכיצד התהליך שהיא עוברת משנה את חייה ואת כל מהלך ההתמודדות שלה עם המחלה (ואולי את דרך ההתנהלות בחיים בכלל, כדבריה).

המפגש שלה עם יוגה תרפיה היה, במילותיה שלה, כמו "לראות את האור".

היא ביקשה שאשתף בשמה אחרות במצבה. "אני לא רוצה לפרסם בעצמי", אמרה, "בגלל שלא מעוניינת לעמוד חשופה מדי", אך רוצה "לשתף בטוב ובעזרה אשר פגשתי" ותקוותה היא שהשיתוף הזה יקצר לאחרות את הדרך וייתן תקווה וכיוון פעולה.

 

וכך כתבה:

 

"את הסיפור שלי בא לי להתחיל מהסוף .

מהשלב שהגיע האבחון, והתבשרתי שיש לי פיברומיאלגיה.

זו היתה נקודה של הקלה - לצד כובד. של הארה גדולה – לצד  אופק מעורפל.

מצד אחד – מה עושים עכשיו?? מצד שני - אכן יש הסבר לכל מכאוביי!  לא משוגעת, לא מדמיינת... יש לזה שם, ויש עוד אנשים כמוני, והם סובלים מאותם תסמינים.

 

עד אז הכל התערבב. תסמיני גיל המעבר ה"רגילים", עם כאבי ראש ומיגרנות לא ברורים, שאני סוחבת עוד מהילדות, עם התקפים של כאבי גב, וכאבי גוף עצומים ותמוהים שומשביתים אותי ימים שלמים -  ונעלמים כמו שבאו. והעייפות... ולאף אחד אין דברים כאלה. סביבי כולם חזקים, בריאים, מתפקדים. וזה  שכל הבדיקות תקינות לגמרי, ולכאורה אני נראית נהדר...  אין עקבות חיצוניים שיוכיחו את הכאוס הפנימי.

התסמינים שוב ושוב חוזרים, לא מאפשרים לחיות ברצף, בקושי שבוע בריא רגיל אחד בחודש.

אז אפשר לתאר מהי ההרגשה כשפתאום יש לכל זה הסבר!

האבחון "פיברומיאלגיה" הוא קצה חוט חשוב,  אך מנגד-  במערכת הרפואה אפשר ללכת לאיבוד בתוך אי-הבנה, לגלוג וזלזול. שומעת משפטים כמו "זו מחלה מומצאת"  או "שתי החולות היחידות  שלי שהחלימו היו..אחת אחרי שהתאלמנה והשניה אחרי גירושיה" (ציטוט אמיתי!). לאן פונים מכאן?? 

אך אז, התמזל מזלי למצוא רופאה בקופ"ח שמכירה באמת את המחלה, עוזרת, ומכבדת. השיחה עמה הבהירה לי שהטיפול התרופתי אינו אחיד ולא בהכרח יעיל ושאני מעדיפה עזרה עצמית אקטיבית. וכך בניתי לי שילוב של שלושה מטפלים – פניתי ליוגה תרפיה, נעזרתי בדיקור עם פורמולת צמחי מרפא והתחלתי מפגשי טיפול גוף-נפש.

 

כשבחרתי ביוגה, זה היה מתוך מחשבה לנסות להתחבר, להתיידד עם גופי. זה המכאיב לי,  ושעליו אני כועסת, או מרגישה רגשות אשם שמא איני מטפלת בו היטב. מעולם לא היתה לי זיקה לתנועה או ספורט, והרגשתי שמנה, חלודה, חלשה וכמובן כאובה.

ספורט נשמע כה מעייף במצבי, ויוגה - אולי רגועה, אבל קשה מאד...

כשנתקלתי במושג יוגה תרפיה, ועוד עם התאמה לפיברומיאלגיה - הרגשתי שמצאתי את האור.

וכך הגעתי לליאת ירון. מורת היוגה תרפיה עליה קראתי בהרחבה.

פניתי לליאת, עדיין מלאת חששות, השארתי הודעה ...

ליאת חזרה אליי במיידי.  הסבירה לי בסבלנות, שהשיעור מותאם לקושי ולכאב ומבוסס על ניסיון עם חולי פיברומיאלגיה. ההכרה שלה בקושי, הנסיון המקצועי  וההזמנה לשורת פגישות אישיות בביתה, בקצב שלי, אפשרו לי להעז לקבוע.

כל מפגש היה נפתח בשיחה שקטה, מתעניינת ונעימה, כאשר אני לא פעם מגיעה עם סיפור, על זה ש"היום אני חלשה", או "אני חוששת שיהיה לי קשה הפעם" - והיא מרגיעה, מבינה, ומוצאת את הדרך עבורי כל פעם מחדש.

לאט לאט התחלנו בנשימות, בהתחלה בישיבה בכיסא, עם הזמן עברנו לשכיבה.

למדתי לנסות לנוע בנחת, כאשר היא מדגימה, ואני לצידה - לומדת לא לדרוש מהגוף, לא ללחוץ. לומדת שיוגה נועדה לשרת אותנו, לא להכביד עלינו, או לדרוש מאתנו מה שאין. ואני מפנימה שמותר להגיד שאני חולה או שקשה, בלי להתבייש או לטשטש. ושומעים בקולה את ההבנה, והכבוד למצב, ואת ההזמנה לפעם הבאה – גשר של בריאות מושט.

 

ואני לומדת להרגיש את הגוף. לא רק בשיעור. להניח אותו כך שהשרירים לא מתאמצים. כשמתחיל בי מתח – לנשום כמו בשיעור, למצוא את היכולת להירגע – והנה, גם זה עובר.

ופתאום אני זוכרת ומצליחה לעשות לעצמי בערב, בבית, מין הרפייה קטנה מוכוונת כמו שליאת עושה לי בסוף השיעור... איזה כיף...

 

חלפו כ-4 חודשים של מפגשי יוגה תרפיה אישיים בביתה, ובחודש האחרון הצטרפתי לקבוצה מדהימה בהנחייתה, אחת לשבוע בסטודיו נעים במיוחד בקיבוץ שילר.

בקבוצה אני ממשיכה לראות איך ליאת מדברת וחיה בשפה הזו עם כל סובביה. איך יכולה למשל תלמידה להגיע כשהיא מרגישה לא טוב - ומתאפשר לה לשכב בשקט עם שמיכה, להנות מהשקט ומהשיעור שקורה סביבה.

ואני מגיעה לשיעור הקבוצתי, ומוצאת את עצמי מביטה ומקשיבה לליאת, מתחברת באמת בשקט לעצמי, ליכולותי, לרצוני. לא מוטרדת מהיכולות של אחרים. לא מוטרדת מרמת הביצוע. מקבלת חיזוק מחברי לקבוצה.

 

בעזרת הטיפולים הנ"ל, ובעזרת המודעות - אני כבר מתמודדת אחרת. יש לי תחושה של יותר שקט ושליטה בחיי. יש לי הרבה יותר ימים של שיגרה ונורמטיביות.

וכשהחיים, כמו החיים, מזמנים, מתח וקשיים - למדתי לזהות את התחלת העקצוץ החם הזה במרפקים, את הכאב במפרק הלסת, את החולשה. ובמקום לכעוס – מוצאת את הדברים הקטנים שמועילים לי, יודעת איך להרגיע, לסגת קצת  - בלי להרגיש אשמה – ולתת לגל לעבור. יש לי את הכלים.

כי הדבר העיקרי שזכיתי לקבל וללמוד היא שפה חדשה. שפה של סובלנות, קבלת הקיים באמת, חמלה אישית, רכה ומכבדת  במקום שיפוטיות  ודרישה עצמית מתישה.

 

היום אני מלאת אושר על כך שאני מיטיבה עם עצמי, על שזכיתי להיות מלווה בליאת, מורת יוגה – ובעיני מורת דרך לחיים, ומקווה להמשיך בכך עוד ועוד. ללמוד לצד היוגה גם את שפתה ודרכה האנושית.

 

כותבת את כל הדברים, נחשפת ומשתפת - כדי לקצר לאחרות את הדרך.

בתקווה שכך גם אני אתרום את חלקי ואשתף בטוב שפגשתי ואשר עוזר לי.

 

רק בריאות...

חמלה, קבלה וכבוד לסובבים אותנו ולעצמנו,

 

ליאורה

                                                                       דצמבר 2015

 

 

 

"תודה על השקט שנשאר איתי גם שעזבתי את הקליניקה שלך"
 

"אתמול פתחתי סוגריים גדולים כך סתם באמצע היום והלכתי לליאת. השקט שלה הוא מדהים. שקט מאפשר, מכיל, מקשיב. תודה ליאת על אימון מדהים. תודה על העוצמה שבשקט. תודה על השקט שנשאר איתי גם שעזבתי את הקליניקה שלך". 

גלית 2014 

 

​© 2014  | 054-4993349 

office@lyoga.co.il  |  ליאת ירון

ליאת ירון

יוגה | תרפיה | הכוונה

  • Facebook App Icon

 תרפיה ויוגה | סטודיו ליוגה בנס ציונה